سانتا کلارا، شهر انقلابی کوبا

سانتا کلارا، شهر انقلابی کوبا

سانتا کلارا کوبا

فهرست مطالب

سانتا کلارا اهمیت زیادی در گردشگری کشور کوبا برای علاقه مندان به تاریخ انقلابی و شخصیت انقلابی نمادین ارنستو چه گوارا دارد. این شهر اغلب به خاطر دیگر شهرهای توریستی کوبا مورد غفلت قرار می گیرد اما بازدید از سانتا کلارا، بیشتر از هر جای دیگری با تاریخ انقلاب معروف کوبا آشنا می کند. علاوه بر این، به وسیله معماری استعماری، خیابان های شلوغ و استقبال گرم شهروندان شگفت زده خواهید شد. به همین دلیل، در تور کوبا، این شهر را به عنوان مقصد خود برای لمس نمادهای انقلاب کوبا برگزیده ایم. در ادامه می خواهیم سانتا کلارا کوبا را معرفی کرده و به جاهای دیدنی آن بپردازیم.

شهر سانتا کلارا در کوبا

شهر سانتا کلارا کوبا

قدمت شهر سانتا کلارا به سال 1689 میلادی برمیگردد که خانواده های بسیاری د ساخت آن سهیم بودند و یک بنای یادبود در کلیسای کارمن این شهر به این خانواده ها اختصاص داده شده است.سه سال بعد از تاسیس سانتا کلارا، اطراف این شهر، یک آتش سوزی بزرگ را تجربه کرد که بعضی از خیابان ها را به کلی نابود کرد و باعث شد که ساکنان آنجا به سانتا کلارا فرار کنند و شهر با افزایش جمعیت و رونق رو به رو شود.

بنای یادبود چه گوارا در سانتا کلارا

با این حال، شهرت اصلی این شهر به دلیل ارتباط با چه گوارا است و گاها به آن، “شهر چه” نیز گفته می شود. بقایای جسد چه گوارا در سانتا کلارا دفن شده است، شهری که ارنستو در نبرد سانتا کلارا جنگید و پیروز شد که مهم‌ترین نبرد انقلاب کوبا در سال 1958 بوده است.

جاهای دیدنی سانتا کلارا

سانتا کلارا یکی از جاهای دیدنی کوبا است که کمتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد اما به دلیل گذشته غنی استعماری و انقلابی اش، سانتا کلارا شایسته است که در لیست مقاصد سفر به کوبا باشد. اکثر افرادی که از سانتا کلارا بازدید می کنند، برای لمس نمادهای انقلاب کوبا و شهری که چه گوارا در آن می جنگید، به اینجا سفر می کنند. اگر می خواهید در سفر خود به کوبا از سانتا کلارا بازدید کنید، ادامه مطلب را همراه ما باشید تا جاهای دیدنی سانتا کلارا کوبا را معرفی کنیم.

مقبره چه گوارا

موزه یادبود چه گوارا

سانتا کلارا به “شهر چه” معروف است و قدم زدن در خیابان های شهر، داستان این مبارز را روایت می کند. مجسمه ها و نقاشی های دیواری زیادی را مربوط به چه گوارا، شورشی آرژانتینی که به عنوان یکی از رهبران انقلاب کوبا در دهه 1950 به شهرت رسید، خواهید دید و شاید مقبره چه گوارا، مهمترین جاذبه دیدنی سانتا کلارا باشد.  بنابراین، به بازدید از مقبره و بنای یادبود چه گوارا بروید.

مقبره چه گوارا و یارانش

مقبره چه گوارا در حدود دو کیلومتری غرب پارک ویدال در میدان چه گوارا قرار گرفته و 30 دقیقه پیاده روی با مرکز شهر فاصله دارد. این مقبره حاوی بقایای ارنستو چه گوارا و بیست و نه تن از هم رزمانش است که در سال 1967 در تلاش‌های چه‌گوارا برای تحریک یک قیام مسلحانه در بولیوی کشته شدند.

مجسمه چه گوارا و کودک

مجسمه یادبود چه گوارا

یکی از آثار هنری محبوبی که در سانتا کلارا به افتخار چه گوارا ساخته شده است، مجسمه “چه و کودک” است. در این مجسمه که چه گوارا کودکی را در آغوش گرفته و سیگار برگی در دست دیگرش گرفته است، یک اثر هنری در فضای عمومی می باشد. در حالی که در نگاه اول به نظر می رسد که این تنها یک مجسمه از چه گوارا با یک کودک است اما اگر دقیق تر نگاه کنید، برخی از ارجاعات به زندگی و شخصیت چه گوارا را خواهید یافت.

بنای یادبود قطار زرهی

یادبود قطار زرهی

بنای یادبود قطار زرهی (بنای یادبود توما دل ترن بلیندو)، یادبود رویدادی در نبرد سانتا کلارا در دسامبر 1958 است که در آن انقلابی ها به رهبری ارنستو چه گوارا، از یک بولدوزر و کوکتل مولوتف های دست ساز برای خارج کردن قطار زرهی از ریل استفاده کردند. این نبرد منجر به پیروزی قاطع انقلابی ها و تسخیر سانتا کلارا شد که در نهایت، به پایان دیکتاتوری باتیستا انجامید.

بنای یادبود قطار زرهی، واگن‌های راه‌آهن خراب و بولدوزر زرد رنگی را نشان می‌دهد که چه گوارا و افرادش برای خارج کردن قطار از ریل و آسیب رساندن به ریل‌ها استفاده کردند. همچنین واگن ها، مملو از حقایق تاریخی، نمایشگاه ها و آثار هنری هستند که آن را تبدیل به یکی از مهمترین جاهای دیدنی سانتا کلارا می کند.

پارک ویدال میدان اصلی شهر سانتا کلارا

پارک ویدال میدان اصلی شهر سانتا کلارا

پارک لئونسیو ویدال که با نام پارک ویدال شناختعه می شود، میدان مرکزی شهر سانتا کلارا است که به عنوان مرکز جغرافیایی و نمادین سانتا کلارا عمل می کند. در اینجا افراد محلی و مسافران را خواهید دید که بازدید از میدان اصلی شهر آمده اند. پارک ویدال به خاطر لئونسیو ویدال کارو یکی از انقلابیون کوبا، نامگذاری شده است.

تئاتر کاریداد سانتا کلارا

تئاتر کاریداد سانتا کلارا

تئاتر کاریداد، یکی از معدود تئاترهای استعماری باقی مانده در کوبا است. این تئاتر معماری زیبایی دارد که در سال 1885 ساخته شد و به طور باشکوهی نیز بازسازی شده است. تئاتر سانتا کلارا یکی از 8 تئاتر بزرگ کوبای دوران استعمار است و بودجه این تئاتر صرفا توسط یک خیر نیکوکار و مورد احترام در کوبا که با تامین منابع تئاتر، کمک قابل توجهی به اقتصاد این شهر کرده است. در سفر به سانتا کلارا از تئاتر کاریداد دیدن کنید.

کارخانه سیگار برگ

کارخانه سیگار برگ در سانتا کلارا

قطعا سیگار برگ یکی از نمادهای اصلی کوبا است و کارخانه سیگار برگ Constantino Pérez Carrodegua از جاهای دیدنی سانتا کلارا به شمار می رود. به خصوص اگر از علاقه مند به سیگار برگ هستید، در این کارخانه که یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های سیگار برگ کوبا است و بیش از 400 کارگر برای تولید برندهای سیگار برگ معروف کار می کنند، با مراحل پیچیدن سیگار برگ آشنا می شوید.

منظره شهر از تپه لوما دل کاپیرو

منظره شهر از تپه لوما دل کاپیرو

با این که تپه لوما دل کاپیرو تنها 180 متر ارتفاع دارد، اما بهترین مکان برای مناظر شهر سانتا کلارا است. با پیمودن حدود 200 پله می توانید به بالای تپه برسید که به خاطر موقعیت جغرافیایی مناسب برای رفتن به میدان چه گوارا، ارزش بازدید دارد. چه گوارا در طول نبرد سانتا کلارا در سال 1958، از تپه لوما دل کاپیرو به عنوان مخفیگاه استفاده می کرد. یک بنای یادبود کوچک نیز در بالای تپه وجود دارد که برای این نبرد اختصاص یافته است.

تور پیاده روی رایگان در شهر سانتا کلارا

پیاده روی در شهر سانتا کلارا

بهترین راه برای بازدید از شهر کوچک سانتا کلارا، پیاده روی در سطح شهر است. تورهای پیاده روی رایگان وجود دارد که شامل 2 ساعت پیاده روی رایگان است و شما را به مهم‌ترین جاهای دیدنی سانتا کلارا می‌برد. این تور از پارک ویدال در ساعت 8:30 شب شروع می شود. می توانید پیاده روی را از قطار زرهی نیز شروع کنید اما پارک ویدال به عنوان میدان اصلی شهر، مبدا مناسب تری است. در طول این پیاده روی، از مقبره چه گوارا و تپه لوما دل کاپیرو بازدید می کنید و نقاشی های خیابانی سطح شهر را که به انقلاب کوبا اختصاص یافته اند، مشاهده خواهید کرد.

سخن پایانی

سانتا کلارا یک شهر کوچک اما تا حدودی پرجنب‌وجوش است و مهمترین جاذبه گردشگری کوبا برای علاقه مندان به چه گوارا است. شهر سانتا کلارا دارای با دو بنای تاریخی مهم درباره ارنستو چه گوارا است و یک موزه که به زندگی، دستاوردها و نقش انقلابی او اختصاص یافته است. اگر به کوبا سفر می کنید، در کنار شهر قدیمی هاوانا و سواحل زیبای این کشور، سانتا کلارا را به عنوان نماد انقلاب کوبا در مقاصد خود قرار دهید. امیدواریم که از مطالعه مقاله گردشگری لذت برده باشید. دیدگاه ارزشمند خود را با نارون اکوتور به اشتراک بگذارید.

 

منابع: CubasBest

TripCuba

LoveCuba

EpicNomadLife

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری محتوا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *