تور ویتنام

narvan logo

جاهای دیدنی ازبکستان

جاهای دیدنی ازبکستان

جاهای دیدنی ازبکستان

فهرست مطالب

ازبکستان ممکن است در صدر لیست سفرهای بیشتر گردشگران نباشد. با این حال، جاهای دیدنی ازبکستان مکان های زیادی را شامل می شوند. از شهرهای نام آشنا برای ما ایرانی ها، سمرقند و بخارا در ازبکستان، دارای معماری زیبای ایرانی هستند و شکوه خود را از قدیم حفظ کرده اند. همچنین از جاده ابریشم می توانید بازدید کنید و به کشف کاخ‌ها و موزه‌های فراوان بروید و مکان هایی که جزو میراث جهانی یونسکو هستند و نباید از دست دهید. در این مطلب از نارون اکوتور، مهم ترین جاذبه های ازبکستان را معرفی شده است. همراه ما باشید.

معرفی جاهای دیدنی ازبکستان

معرفی جاهای دیدنی ازبکستان

جاهای دیدنی ازبکستان با میراث فرهنگی غنی و مکان‌های شگفت‌انگیز بسیار، ارزش بازدید را به خصوص برای ما ایرانی ها دارد. در تور ازبکستان نارون‌، امکان بازدید از این کشور فراهم شده است. با معرفی جاذبه های ازبکستان همراه ما باشید.

میدان ریگستان، سمرقند

میدان رجستان سمرقند

میدان ریگستان سمرقند یکی از معروف ترین جاهای دیدنی ازبکستان است. زمانی ریگستان یکی از زیباترین میدان های جهان به شمار می رفت و به راحتی می توان دلیل آن را یافت. این میدان در قلب شهر باستانی سمرقند واقع شده است و در زمان سلسله تیموریان تاسیس شده است. شهر سمرقند به خاطر معماری زیبای ایرانی-اسلامی و سه مدرسه باشکوهش شناخته شده است. در زبان تاجیکی، ریگستان به معنای “مکان شنی” می باشد.

همچنین از دیگر جاهای دیدنی سمرقند می توان به مسجد بی‌بی خانیم، گورستان شاه‌زنده، مقبره گور امیر و رصدخانه الغ بیگ اشاره کرد که همگی ارزش بازدید دارند. اگر می‌خواهید از تجربه سفر به سمرقند لذت ببرید، با صنعتگران محلی صحبت کنید و کمی برای چای و غذاهای محلی وقت بگذارید و دو روز را در این شهر سپری کنید.

محتوای مرتبط:  جاذبه های گردشگری قرقیزستان

گور امیر، سمرقند

گور امیر در سمرقند

گور امیر، آرامگاه تیمور لنگ، فاتح معروف مغول می باشد. آرامگاه تیمور، دارای گنبد زیبای لاجوردی است و بسیار زیبا جلوه می کند. این مقبره همچنین محل آرامگاه دو تن از پسران و نوه های تیمور می باشد. این مقبره همچنین از معماری مغول در هند، به ویژه مقبره همایون و تاج محل الهام گرفته است.

موزه امیر تیمور، تاشکند

موزه امیرتیمور تاشکند

موزه امیر تیمور در تاشکند پایتخت ازبکستان واقع شده و به تیمور لنگ اختصاص دارد و یکی از جاهای دیدنی معروف ازبکستان می باشد. پس از استقلال ازبکستان در سال 1996، موزه امیر تیمور در تاشکند افتتاح شد. این موزه دارای بیش از ۵ هزار آثار هنری مربوط به تیمور و سلسله تیموریان می باشد. معماری موزه امیر تیمور، شبیه آرامگاه گور امیر در سمرقند است.

چور مینور، بخارا

چور مینور بخارا

چور مینور از زیباترین جاهای دیدنی ازبکستان، یک مسجد تاریخی است که در شمال شرقی شهر بخارا واقع شده است. چور مینور در قرن هجدهم توسط یک تاجر ثروتمند به نام خلیف نیازکول ساخته شد. چور مینور به معنای چهار مناره است و چهار مناره ای که مسجد دارد، نماد چهار نقطه اصلی است. هر کدام از مناره ها دارای تزئینات منحصر به فرد و زیبای خود هستند.

سایت های بسیاری در بخارا وجود دارد که باید از آنها بازدید کرد. حتماً به ارگ قدیمی که محل اقامت سابق امیر بخارا است، مدارس چشم نواز میرعرب، نادر دیوانبیگی و عبدالعزیز خان، مناره کالون و مجموعه لبی حوض بروید.

ارگ بخارا

ارگ قدیمی بخارا

ارگ بخارا قدیمی ترین بنای شهر بخارا است که در قرن ساخته شده است و امیران بخارا قبلاً در اینجا سکونت داشتند و یک منطقه سلطنتی در این شهر می باشد. 80 درصد از ارگ به ویرانه تبدیل شده است، اما برخی از محله های سلطنتی هنوز پابرجا هستند و به موزه تبدیل شده اند.

لبی حوض، بخارا

لبی حوض بخارا

مجموعه لبی حوض در قرن ۱۷ میلادی ساخته شده است و میدانی آرام است که در اطراف یکی از معدود حوضچه‌های باقی مانده در بخارا ساخته شده است. این حوضچه توسط یک سیستم کانال باستانی تغذیه می شود و توسط درختان توت زیبا احاطه شده است. در جنوب لبی حوض، محله یهودیان شهر بخارا قرار دارد.

محتوای مرتبط:  تور قرقیزستان تیر 1403

بازار چورسو، تاشکند

بازار چورسو تاشکند

بازار چورسو، یک ساختمان گنبدی آبی در مرکز شهر تاشکند است و یک بازار سنتی می باشد. بازار چورسو یکی از محبوبترین نقاط ازبکستان برای گردشگران و همچنین برای مردم محلی است. در این بازار سنتی، می توانید لباس، زیورآلات و سوغات ازبکستان را تهیه کنید. همچنین می توانید از مدرسه کوکلداش بازدید کنید که در یک انتهای بازار چورسو واقع شده است.

شهر باستانی خیوه

ایچین کالا شهر باستانی خیوه

شهر باستانی خیوه که با نام خرسام نیز شناخته می شود، بیش از 2000 سال قدمت دارد. شهر داخلی محصور به نام ایچین کالا، اولین سایت ازبکستانی بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. اطراف ایچین کالا را دیوارهای آجری تاج‌دار احاطه کرده است و مملو از مکان‌های جذاب و بناهای تاریخی است. ورود به شهر محصور شده درست مانند بازگشت به گذشته و قدم زدن در یک مکان متوقف شده در زمان باستان می باشد.

برخی از ساختمان‌های تاریخی در خیوه به هتل‌های بوتیک تبدیل شده‌اند و یک شب اقامت در اتاقی با ویژگی‌های قرون وسطایی بسیار دلنشین خواهد بود. با تمام امکانات مدرن مانند تهویه مطبوع و دوش آب گرم، از اقامت خود در یک هتل بوتیک سنتی لذت خواهید برد.

کاخ خدایارخان کوکند

کاخ خدایار خان

کاخ  خدایارخان، کاخ مربوط به آخرین فرمانروای خانات کوکند، یعنی خدایار خان است. این بنا که اغلب با عنوان “مروارید کوکند” شناخته می شود، در سال 1871 ساخته شد و منطقه ای سرسبز و زیبا می باشد. این کاخ در گذشته دارای ۷ حیاط و ۱۱۹ اتاق بوده است. با این حال، امروزه تنها ۲ حیاط و ۱۹ اتاق برای بازدید عموم در دسترس می باشد.

موزه هنر ساویتسکی، نوکوس

موزه هنر ساویتسکی در نوکوس

موزه هنر ساویتسکی که به‌عنوان موزه هنر دولتی کاراکالپاکستان نیز شناخته می‌شود، در شهر نوکوس واقع شده است. این موزه بیش از ۸۲ هزار اثر را شامل می شود. از جمله این آثار باستانی می‌توان به آثار مربوط به دوره خوارزم و هنر عامیانه کاراکالپاک اشاره کرد. همچنین هنرهای زیبای ازبکستان، دومین مجموعه بزرگ آوانگارد روسی در جهان است.

دریاچه آیدرکول

دریاچه آیدرکول

دریاچه آیدرکول دریاچه ای نیمه مصنوعی است که در توسط دولت شوروی ایجاد شده است. در محل آیدرکول، زمانی دریاچه کوچک فصلی وجود داشت که در تابستان های گرم به طور کامل خشک می شد. امروزه این دریاچه مساحت بزرگی را شامل می شود و درست در قلب بیابان قیزیلکم قرار دارد.

در دریاچه آیدرکول، یورت های سنتی بسیاری وجود دارد که اطراف آن را بیابان ها احاطه کرده اند. پیاده روی های سبک و اقامت یک شب به صورت کمپینگ یا در یورت های سنتی برای علاقه مندان به طبیعت گردی توصیه می شود.

موزه دولتی تاریخ ازبکستان، تاشکند

موزه دولتی تاریخ ازبکستان

موزه دولتی تاریخ ازبکستان که قبلاً به‌عنوان موزه ملی ترکستان شناخته می‌شد، یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های آسیای مرکزی است که در سال 1876 تأسیس شد. این موزه بیش از ۲۵۰ هزار اثر دارد که تاریخ ازبکستان را از دوران ماقبل تاریخ تا دوران معاصر به تصویر می کشد. از جمله این آثار تاریخی می توان به نقش برجسته بودای آلاباستری گاندارانی از ترمز، خط تامرلانی و هنر قومی و لباس های سنتی اشاره کرد.

زندان امیر، بخارا

زندان امیر در بخارا

زندان امیر که در قرن هجدهم ساخته شده و برای نگهداری جنایتکاران و مخالفان در زمان امارت بخارا مورد استفاده قرار می گرفته است. این سازه آجری که 40 زندانی را در خود جای می دهد، شامل یک سیاهچال دایره ای نیز می باشد. پس از سقوط امارت بخارا در سال 1920، زندان امیر فعالیت خود را متوقف کرد و امروزه به یک موزه تبدیل شده است.

جمع بندی

کشور ازبکستان در تقاطع جاده باستانی ابریشم قرار دارد و به دلیل معماری تاریخی خیره کننده و مساجد و مدارس زیبا، در کنار مدرنیسم شوروی، صحنه شکوفایی هنر و صنایع دستی، فرهنگ سنتی غنی و مهمان نوازی مردم محلی شهرت دارد. در مطلب، برخی از بهترین جاهای دیدنی ازبکستان را معرفی کردیم که در مورد مکان هایی برای بازدید در ازبکستان برای معماری، فرهنگ، طبیعت و غوطه ور شدن در هنر لیست شده است. دیدگاه خود را با نارون اکوتور به اشتراک بگذارید.

 

منابع: Travel.earth

LonelyPlanet

Kalpak-Travel

Thrillophilia

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری محتوا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *