تور ویتنام

narvan logo

ریفت ولی، دره کافت بزرگ افریقا

ریفت ولی، دره کافت بزرگ افریقا

دره ریفت کنیا - نارون اکوتور

فهرست مطالب

ریفت ولی یکی از شگفت انگیزترین مناطق کنیا است و نام آن از خط گسل Great Rift Valley گرفته شده است که 6000 کیلومتر (در حدود یک ششم محیط زمین) طول دارد. از کشور لبنان در شمال تا موزامبیک در جنوب امتداد دارد اما بیشتر آن در کنیا قرار دارد؛ جایی که شکاف به معنای واقعی کلمه کشور کنیا را به دو نیم تقسیم کرده و برخی از دیدنی‌ترین دریاچه ها از جمله دریاچه نایواشا و حیات وحش را در کشور کنیا ایجاد کرده است. این دریاچه ها، همراه با رودخانه ها و خاک آتشفشانی غنی، محور حیات در ریفت ولی هستند.

ریفت ولی یا دره کافت بزرگ آفریقا

دره ریفت یا دره شکافی - نارون اکوتور

ریفت ولی یا دره کافت بزرگ آفریقا به یک منطقه دشتی اطلاق می شود که صفحات تکتونیکی در آن شکاف دارند یا از هم جدا می شوند. شکاف بزرگی که اخیراً خود را در کنیا آشکار کرده است مربوط به شرق آفریقا است. در شکاف شرق آفریقا که 6 هزار کیلومتر طول دارد، دو شکاف کوچکتر به نام‌های گریگوری ریفت و ریفت غربی وجود دارد و هر کدام پر از آتشفشان هستند. شکاف ها با دور شدن دو صفحه تکتونیکی (صفحه سومالی در شرق و صفحه نوبی در غرب) از یکدیگر، بزرگتر می شوند.

در حالی که این شکاف یکی از بزرگترین است، شکاف شرق آفریقا تنها سازنده زمین شناسی در نوع خود نیست. شرق روسیه خانه ریفت ولی بایکال است و قطب جنوب توسط شکاف قطب جنوب غربی از هم جدا شده است.

در ایالات متحده، جنوب غربی توسط ریو گراند ریفت، که از چیهواهوا، مکزیک تا کلرادو امتداد دارد، تقسیم شده است. شکل گیری آن، تقریباً 30 میلیون سال پیش، مسئول رودخانه ریو گراند در مرز جنوبی ایالات متحده است.

محتوای مرتبط:  پارک ملی هلز گیت یا دروازه جهنم در کنیا

تاثیر دره کافت بزرگ آفریقا در تکامل انسان

ریفت ولی کنیا و تکامل انسان

تاثیر دره کافت بزرگ آفریقا در تکامل انسان یکی از مسائلی است که در برجسته شدن این دره نقش مهمی داشته است. برخی از مهم ترین یافته های باستان شناسی تاریخ که در این دره به دست آمده است، باعث شده که به آن لقب “مهد بشریت” را بدهند. «پسر ترکانا» یک اسکلت 1.5 میلیون ساله از نژاد بشر است که در این منطقه پیدا شده. این یک مدرک مهم برای دانشمندانی است که گذشته ماقبل تاریخ بشر را بتوانند توضیح دهند.

مجموعه دریاچه های ریفت ولی کنیا

دریاچه های ریفت ولی کنیا

مجموعه دریاچه های کنیا از شمالی ترین مناطق این کشور با دریاچه تورکانا آغاز می شود – که به ندرت کسی به آن جا می رود و بزرگترین دریاچه صحرایی جهان است و همچنین پناهگاه بزرگترین جمعیت کروکودیل های نیل آفریقا می باشد – و تا جنوب تا سه دریاچه قلیایی به هم پیوسته گسترش می یابد که توسط یونسکو محافظت می شوند.

مجموعه دریاچه های ریفت ولی با پس‌زمینه خیره‌کننده‌اش، بهشت شگفت انگیزی ایجاد می کند. چشمه‌های آب‌گرم، رخنمون‌های آتشفشانی و آب‌فشان‌های واقعی بیشتر از هر منطقه دیگری با اندازه‌ی مساوی در این منطقه تقسیم شده است. حیات وحش کنیا نیز وجود دارد. از جمله کرگدن سیاه، زرافه روچیلد، کودو بزرگ، یوزپلنگ و شیری که از درخت بالا می رود.

محتوای مرتبط:  هتل زرافه ها در کنیا (Giraffe Manor)

دریاچه بارینگو از 500 گونه پرنده پشتیبانی می کند. دریاچه ناکورو با فلامینگوهایش، دلیلی است که پارک آن یکی از محبوب‌ترین پارک‌های کنیا است. دریاچه نایواشا مانند دریاچه بارینگو یک دریاچه آب شیرین است و از جمعیت سالم اسب آبی حمایت می کند.

دریاچه المنتایتا نیز تعداد زیادی فلامینگو را جذب می کند و در جنوب دور، در سرزمین‌های مرزی خشک استان ریفت ولی، دریاچه‌های ناترون و ماگادی قرار دارند که سطوح آن‌ها، مانند سطح المنتایتا، صورتی به نظر می‌رسد؛ به همین دلیل است که فلامینگوها به سمت این دریاچه ها جذب می شوند.

حیات وحش ریفت ولی در دریاچه ناکورو

کرگدن های ناکورو

پارک ملی ناکورو که در کف ریفت ولی کنیا قرار دارد، یک سایت میراث جهانی یونسکو است و مقصدی عالی برای جستجوی دو مورد از بیگ فایو یعنی کرگدن و پلنگ می باشد.

پارک ملی دریاچه ناکورو اولین مقصد در کنیا بود که پناهگاه کرگدن ها را ایجاد کرد و در حال حاضر بیشترین تعداد کرگدن های سیاه در این کشور را در خود جای داده است. یکی دیگر از گونه های کمیاب و در معرض خطر ناکورو، زرافه روتشیلد است که در دهه 1970 وارد پارک ملی ناکورو شد. حیات پرندگان یکی دیگر از جذابیت‌های مهم برای بازدید از دریاچه ناکورو است، با بیش از 400 گونه از جمله پلیکان، باکلان و فلامینگو.

محتوای مرتبط:  حیات وحش و پارک های ملی کنیا

علت حیات در ریفت ولی

علت حیات در ریفت ولی

دریاچه ها و رودخانه هایی که از آن ها تغذیه می کنند، همراه با خاک آتشفشانی غنی، کلید زندگی در ریفت ولی هستند. با این که به صورت کلی، حیات وحش کنیا کوچکتر شده است اما دشت‌های این مناطق همچنان محل زندگی حیات وحش متنوع است و استفاده زیاد انسان از منبع زمین و آب، این مسائل را رقم زده است.

تورهای مربوط به ریفت ولی کنیا

تورهای مربوط به ریفت ولی کنیا هر ساله از طرف مجموعه نارون اکوتور برگزار می شود. در تور کنیا از جاذبه های شگفت انگیز این کشور و همچنین ریفت ولی دیدن می شود

 

آیا علاقه مند به شرکت در بخش های باستان شناسی و تاریخی در تورهای خارجی نارون اکوتور هستید؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منابع: NationalGeographic

Britannica

Go2Africa

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری محتوا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *